Srubové domy na klíč a jejich realizace

Sruby byly od pradávna domovem pro všechny, kdo toužili mít střechu nad hlavou. Realizace takových staveb byla jednoduchá v tom, že byly postaveny ze dřeva, jediného dostupného stavebního materiálu. Dnes je takový srub velmi oblíbený a začíná se stále více objevovat mezi projekty klasických zděných domů.

Srubové domy na klíč

Jak už bylo řeščeno lidé si sruby oblíbili již z toho důvodu, že je z ekologického materiálu a tak mají lidé blíže k přírodě. Ovšem je také bráno v úvahu i to, že takový srub je možné postavit jen na určitých místech, tedy v blízkosti přírody. Není tedy vhodné postavit srub v panelákové zástavbě, kde je hlavní složkou beton, cihla a panel.

Stavba takového srubu je v určitých směrech také jakýmsi odkazem předků. Jde o ekologickou stavbu a navíc velmi oblíbenou. V současné době existuje několik technologií pro nízkopodlažní výstavbu domů z masivního dřeva. Nejobvyklejší je právě stavba z kulatiny. Jedná se o historicky nejoblíbenější typ výstavby dřevěných domů.

Materiál

Dřevo je nepochybně stavebním materiálem šetrným k životnímu prostředí. Srubové domy na klíč jsou postaveny z kvalitního dřeva. Každý druh stromu má nepochybně své vlastní vlastnosti, výhody a nevýhody. Použitý materiál je borovice, cedr, modřín a smrk. Odborníci doporučují modřínové dřevo na spodní základnu. Je to z toho důvodu, že modřínové dřevo dobře odolává vlhkosti a také plísni. Charakteristickým rysem modřínového dřeva je také jeho charakteristická struktura a krásné zbarvení. Klimatické podmínky, ve kterých strom roste, ovlivňují také fyzikální vlastnosti dřeva. Také jeho požární odolnost ve srovnání s jinými jehličnany je mnohem vyšší.

Smrkové dřevo je také vhodné pro stavbu srubu už z toho důvodu, že je to nejběžnější materiál. Hlavní vlastností smrku je jeho síla. Síla poněkud komplikuje kácení srubu, ale zvyšuje pevnost samotné struktury.

Jaké výhody má život ve srubech

Pokud se člověk rozhodne pro stavbu domu na klíč, má k tomu jistě své důvody. Takový dům je vhodný pro alergiky a astmatiky, protože vnitřní prostředí je velmi příznivé. Dřevo doslova dýchá a samo si cirkuluje vzduch. V létě je ve srubu příjemný chádek a naopak v zimě teplo. Dřevo je také materiál s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, ovšem i tady je potřeba vše dobře zaizolovat. Tyto domy na klíč jsou rovněž univerzální a mohou být zakončeny prakticky různým způsobem. Sruby lze dokončit v rustikálním stylu, ale vnitřní uspořádání je také možné za pomoci sádrokartonových desek. Vznikne tak minimalistický a velmi moderní interiér.

Výhody stavby srubu zaznamenávají také jiné přednosti. Je to především krátká doba realizace, takže se majitel může nastěhovat prakticky za několik týdnů. Navíc je stavba možná v každém ročním období, odpadají zde totiž tzv.mokré cesty stavby. Jako další výhody lze uvést snadnou rekonstrukci a modernizaci, nižší náklady na údržbu, ochranu proti hluku a originalitu interiéru.

 

 

Označeno v Články